July 22, 2017

Pledge of Iron Results and Coverage

Tällä viikolla oli taas The 9th Agen vuoro! Perinteiset sunnuntaimähinät käytiin saunaluolasto-olosuhteissa kuudentoista fantasiakenraalin kesken. Kiitokset pelaajille sekä Nopat & Taktiikka Ry:lle lisäkukkuloiden lainasta!

First Round Pairings and Results
13 Antti Häkli vs Julius Castrén 7
13 Pyry Peitso vs Atte Hietaharju 7
7 Mikko Marttila vs Mikko Savolahti 13

10 Johannes Virta vs Ville Virtanen 10
15 Ville Saloranta vs Johannes Rimpiläinen 5
18 Herman Mäenalanen vs Travis Finneran 2
1 Eric Andersson vs Tuomas Juntunen 19
12 Juha Tuominen vs Teemu Kantola 8

Second Round Pairings and Results
20 Herman Mäenalanen vs Tuomas Juntunen 0
11 Ville Saloranta vs Mikko Savolahti 9
6 Pyry Peitso vs Antti Häkli 14
4 Ville Virtanen vs Teemu Kantola 16
3 Johannes Virta vs Juha Tuominen 17
1 Atte Hietaharju vs Johannes Rimpiläinen 19

12 Julius Castrén vs Mikko Marttila 8
0 Travis Finneran vs Eric Andersson 20


Third Round Pairings and Results

7 Pyry Peitso vs Tuomas Juntunen 13
15 Ville Saloranta vs Antti Häkli 5
0 Johannes Rimpiläinen vs Teemu Kantola 20
2 Eric Andersson vs Mikko Savolahti 18
17 Julius Castrén vs Ville Virtanen 3

7 Herman Mäenalanen vs Juha Tuominen 13
7 Mikko Marttila vs Johannes Virta 13
14 Atte Hietaharju vs Travis Finneran 6


Final Standings

1. Herman Mäenalanen, Highborn Elves 48
2. Teemu Kantola, Dread Elves 46
3. Mikko Savolahti, Vampire Covenant 45
4. Ville Saloranta, Vermin Swarm 45
5. Juha Tuominen, Warriors of the Dark Gods 44
 6. Julius Castrén, Saurian Ancients 38
7. Tuomas Juntunen, Warriors of the Dark Gods 35
8. Antti Häkli, Daemon Legion 32
9. Pyry Peitso, Vampire Covenant 29
10. Johannes Virta, Vermin Swarm 29
11. Eric Andersson, Goblins 27
12. Mikko Marttila, Infernal Dwarves 26
13. Atte Hietaharju, Vermin Swarm 25
14. Johannes Rimpiläinen, Beast Herds 25
15. Ville Virtanen, Infernal Dwarfs 21
16. Travis Finneran, Dwarven Holds 8

Makein armeija: Eric Andersson, Goblins

Army List Compilation (and pictures)

July 15, 2017

Fuel to the Fire Results and Coverage



Silmitön sodankäynti kutsui kenraaleita taas War Headin "Fuel to the Fire" -pelipäivässä, joka jatkoi kasiedikan kasuaaliturnaustoimintaa Fight Clubilla. Mukaan saatiin tällä kertaa ilahduttava määrä uusia kasvoja ja tyylikkäitä armeijoita, joista osa oli tietysti valmistunut turnausta edeltävänä yönä!

Kasiedikan peruspakettia sekoitettiin hiukan seitsemännestä laitoksesta tutulla pelinaloitussekvenssillä, joka tuntuikin toimivan nykyistä luontevammin. Armeijalistapuolella nähtiin tyylikkäitä ja monipuolisia kokonaisuuksia, kuten fluffiturnauksen luonteeseen kuuluu.

First Round Pairings and Results
14 EJ Lehti vs Erkka Korolainen 6
5 Eetu Torikka vs Kimmo Kokkarinen 15
20 Vili Urpilainen vs Anssi Roivainen 0
20 Ville Herranen vs Janne Kivekäs 0
20 Joonas Kortemaa vs Mikael Laaksonen 0
8 Teemu Juselius vs Aapo Tommila 12
20 Eetu Toiviainen vs Karri Kolehmainen 0
14 Topi Valtonen vs Matti Alanen 6
15 Kai Väätäinen vs Jere Kortemaa 5
9 Noa Kaistinen vs Jussi Lindeberg 11

Second Round Pairings and Results
7 Eetu Toiviainen vs Vili Urpilainen 13
4 Ville Herranen vs Joonas Kortemaa 16
14 Kai Väätäinen vs Kimmo Kokkarinen 6
20 Topi Valtonen vs EJ Lehti 0
14 Aapo Tommila vs Jussi Lindeberg 6
18 Teemu Juselius vs Noa Kaistinen 2
6 Erkka Korolainen vs Matti Alanen 14
6 Eetu Torikka vs Jere Kortemaa 14
0 Karri Kolehmainen vs Anssi Roivainen 20
19 Mikael Laaksonen vs Janne Kivekäs 1

Third Round Pairings and Results
14 Topi Valtonen vs Joonas Kortemaa 6
14 Vili Urpilainen vs Kai Väätäinen 6
5 Eetu Toivainen vs Aapo Tommila 15
8 Ville Herranen vs Teemu Juselius 12
2 Matti Alanen vs Kimmo Kokkarinen 18
0 Mikael Laaksonen vs Jere Kortemaa 20
10 Jussi Lindeberg vs Anssi Roivainen 10
0 EJ Lehti vs Noa Kaistinen 20
12 Eetu Torikka vs Erkka Korolainen 8
13 Karri Kolehmainen vs Janne Kivekäs 7

Final Standings
1. Topi Valtonen, Space Wolves 51
2. Vili Urpilainen, Eldar 50
3. Joonas Kortemaa, Orks 45
4. Aapo Tommila, Blood Angels 42
5. Kimmo Kokkarinen, Tyranids 42
6. Jere Kortemaa, Ynnari Eldar 42
7. Teemu Juselius, Imperials 41
8. Kai Väätäinen, Space Marines 38
9. Noa Kaistinen, Cult Mekanikus 36
10. Eetu Toiviainen, Imperial Guard 35
11. Ville Herranen, Eldar 35
12. Anssi Roivainen, Imperial Guard 33
13. Jussi Lindeberg, Imperials 31
14. Mikael Laaksonen, Space Wolves 24
15. Matti Alanen, Ynnari Eldar 24
16. Eetu Torikka, Mantis Warriors 24
17. Erkka Korolainen, Blood Angels 23
18. Karri Kolehmainen, Eldar 16
19. EJ Lehti, Chaos Renegades 14
20. Janne Kivekäs, Tyranids 11

Paras Armeija
Noa Kaistinen, Killa-Kult Mekanikus
Hobby-kunniamaininnat
Lindeberg, Kolehmainen, Roivainen
Teema-armeijapalkinto
Aapo Tommila, Blood Angels Skywrath
Lost Patrol -tsemppipalkinto
Janne Kivekäs, Tyranids


July 1, 2017

Cry Havoc Results and Coverage

Fight Clubin ensimmäisessä kasiedikan fluffitapahtumassa kerättiin kokemusta niin pelaaja- kuin järkkäripuolellakin ja nautittiin kesäsunnuntain ajan figusotatoimista kasuaalissa miljöössä! Samanlainen, kevyempi 40K-pelitoiminta jatkuu Fight Clubilla jo parin viikon päästä seuraavassa fluffiturnauksessamme.

First Round Pairings and Results
12 Jaakko Mikkola vs Roni Landgren 8
0 Eetu Toiviainen vs Jouni Haavisto 20
20 Tapio Apajalahti vs Dale Tranter 0
20 Touko Kästämä vs Kai Väätäinen 0
13 Topi Valtonen vs Emppu Niemi 7
9 Antti Puumala vs Travis Finneran 11
5 Matti Alanen vs Björn Söderström 15
11 Riku Saressalo vs Eetu Torikka 9
6 Niilo Kalakoski vs Jussi Salonen 14
0 Vili Urpilainen vs Jesse Nurminen 20

Second Round Pairings and Results
0 Tapio Apajalahti vs Touko Kästämä 20
10 Jesse Nurminen vs Jouni Haavisto 10
0 Björn Söderström vs Jussi Salonen 20
16 Topi Valtonen vs Jaakko Mikkola 4
9 Riku Saressalo vs Travis Finneran 11
20 Eetu Torikka vs Antti Puumala 0
11 Roni Landgren vs Emppu Niemi 9
7 Niilo Kalakoski vs Dale Tranter 13
6 Matti Alanen vs Kai Väätäinen 14
16 Eetu Toiviainen vs Vili Urpilainen 4

Third Round Pairings and Results
8 Vili Urpilainen vs Dale Tranter 12
3 Eetu Torikka vs Jouni Haavisto 17
9 Topi Valtonen vs Jesse Nurminen 11
0 Riku Saressalo vs Tapio Apajalahti 20
20 Roni Landgren vs Travis Finneran 0
0 Eetu Toiviainen vs Jaakko Mikkola 20
5 Björn Söderström vs Kai Väätäinen 15
14 Niilo Kalakoski vs Antti Puumala 6
16 Touko Kästämä vs Jussi Salonen 4

Final Standings
1. Touko Kästämä, Imperial Guard 59
2. Jouni Haavisto, Orks 50
3. Tapio Apajalahti, Blood Angels 45
4. Jesse Nurminen, Imperium 44
5. Jussi Salonen, Harlequins 43
6. Roni Landgren, Necrons 42
7. Topi Valtonen, Imperial Guard 41
8. Jaakko Mikkola, Tyranids 39
9. Emppu Niemi, Tau Empire 39
10. Eetu Torikka, Necrons 34
11. Niilo Kalakoski, Nurgle Renegades 31
12. Kai Väätäinen, Tau Empire 31
13. Dale Tranter, Eldar 29
14. Travis Finneran, Space Wolves 24
15. Riku Saressalo, Dark Eldar 23
16. Björn Söderström, Black Legion 22
17. Eetu Toiviainen, Imperial Guard 19
18. Antti Puumala, Crimson Slaughter 18
19. Vili Urpilainen, Eldar 15
20. Matti Alanen, Ynnari 13

Paras uusi armeija Fight Clubilla: Dale Tranter, Eldar
Armeijapalkinnot: Salonen (Harlequins), Kalakoski (Nurgle)
Makein sankari: Vili Urpilainen, Windrunner Autarch  
Cry Havoc -herrasmiespalkinto: Eetu Toiviainen
Tyylipuhdas teema-armeija: Puumala, Crimson Slaughter

+++Army List Compilation+++


Kiitokset herrasmiehille riehakkaista taisteluista!