May 13, 2016

WRHD Helsinki 40K Grand Tournament Live Coverage



Viikonloppuna aavikko palaa, jengii kuolee ja rokki soi...


Kevään odotetuin figupelitapahtuma War Head Helsinki Grand Tournament pelataan tänä viikonloppuna Helsingin Suvilahden Kattilahallilla järjestettävässä PoroCon 2016 -pöytäpelitapahtumassa! Järjestelyt ovat tätä lukiessasi luultavasti jo täydessä käynnissä ja operattorimme huhkivat laadukkaan turnauksen eteen tapahtumapaikalla. Viiden kierroksen 40K-turnauksessa kokeillaan Codexien välillä vaihteleviin pistemääriin perustuvaa tasokorijärjestelmää ja pelataan nykyaikaiseen tapaan Maelstrom- ja Eternal War -yhdistelmätehtäviä. 

Päivitämme tähän viestiin parituksia ja kierrostuloksia mahdollisimman reaaliaikaisesti viikonlopun aikana. Lisäksi War Head Facebookin puolelle rakentuu GT-kuvagalleria, josta voi bongata tuttuja naamoja ja varmasti myös täysin uusia, turnausta varten valmistuneita taistelujoukkoja. GT:n oheisohjelmana järjestetään myös miniatyyrimaalauskilpailu, jonka satoa kanavoidaan myöhemmin tänne blogin puolelle. Tapahtumaan voi tulla myös yleisöksi ja viihtymään muun oheisohjelman parissa, lippuja saa ovelta!



Turnauksen sääntöpaketti
Maalauskilpailun sääntöpaketti
Turnauksen päivittyvä kuvagalleria 
Maalauskilpailun satoa (rakentuu)



Ensimmäisen kierroksen paritukset ja tulokset:

0 Antti Halonen vs Joonas Kortemaa 20
0 Otto-Ville Virkkunen vs Joonas Neva 20
11 Juha Kortemaa vs Jaakko Järvenkylä 9
19 Jere Kortemaa vs Aleksi Lehtiö 1
12 Esa Ristisuo vs Björn Söderström 8
10 Teemu Juselius vs Lauri Koistinen 10
18 Antero Latikka vs Mikko Savolahti 2
20 Emppu Niemi vs Valtteri Liimatainen 0
0 Juho Klemola vs  Jesse Lehto 0
0 Ville Puranen vs Tapio Apajalahti 20
0 Touko Kästämä vs Aleksi Meuronen 20
0 Harri Hokkanen vs Eetu Peltola 20
4 Jukka-Pekka Heikkinen vs Jukka Halme 16
20 Eetu Torikka vs Noa Kaistinen 0
8 Lauri Koukila vs Matti Alanen 12
0 Juha Pääkkönen vs Jarkko Kortemaa 20
3 Aku Sonninen vs Roni Landgren 17

Toisen kierroksen paritukset ja tulokset:

2 Eetu Torikka vs Emppu Niemi 18
14 Joonas Neva vs Tapio Apajalahti 6
18 Aleksi Meuronen vs Eetu Peltola 2
11 Joonas Kortemaa vs Jarkko Kortemaa 9
0 Antero Latikka vs Jere Kortemaa 20
10 Roni Landgren vs Jukka Halme 10
20 Esa Ristisuo vs Matti Alanen 0
20 Juha Kortemaa vs Lauri Koistinen 0
9 Jaakko Järvenkylä vs Teemu Juselius 11
12 Lauri Koukila vs Björn Söderström 8
15 Aku Sonninen vs JP Heikkinen 5
13 Aleksi Lehtiö vs Mikko Savolahti 7
7 Touko Kästämä vs Ville Puranen 13
20 Harri Hokkanen vs Esko-Jaakko Lehti 0
20 Otto-Ville Virkkunen vs Noa Kaistinen 0
4 Jesse Lehto vs Valtteri Liimatainen 16
0 Antti Halonen vs Juha Pääkkönen 20

Kolmannen kierroksen paritukset ja tulokset:

20 Alex Mäyräläinen vs Jere Kortemaa
11 Emppu Niemi vs Joonas Neva 9
20 Esa Ristisuo vs Juha Kortemaa 0
3 Joonas Kortemaa vs Roni Landgren 17
7 Jarkko Kortemaa vs Jukka Halme 13
20 Eetu Torikka vs Teemu Juselius 0
19 Eetu Peltola vs Tapio Apajalahti 1
20 Otto-Ville Virkkunen vs Juha Pääkkönen 0
5 Lauri Koukila vs Harri Hokkanen 15
20 Antero Latikka vs Valtteri Liimatainen 0
17 Aku Sonninen vs Jaakko Järvenkylä 3
5 Björn Söderström vs Aleksi Lehtiö 15
20 Matti Alanen vs Ville Puranen 0
4 Lauri Koistinen vs JP heikkinen 16
0 Mikko Savolahti vs Touko Kästämä 20
13 Jesse Lehto vs Noa Kaistinen 7
20 Antti Halonen vs Esko-Jaakko Lehti 0

Neljännen kierroksen paritukset ja tulokset:

14 Esa Ristisuo vs Aleksi Meuronen 6
7 Roni Landgren vs Emppu Niemi 13
20 Eetu Torikka vs Joonas Neva 0
0 Otto-Ville Virkkunen vs Eetu Peltola 20
19 Jere Kortemaa vs Jukka Halme 1
6. Antero Latikka vs Jarkko Kortemaa
4 Aku Sonninen vs Harri Hokkanen 16
6 Joonas Kortemaa vs Matti Alanen 14
20 Juha Kortemaa vs Aleksi Lehtiö 0
0 Touko Kästämä vs Tapio Apajalahti 20
0 Lauri Koukila vs Jukka-Pekka Heikkinen 20
14 Björn Söderström vs Jaakko Järvenkylä 6
0 Antti Halonen vs Teemu Juselius 20
0 Jesse Lehto vs Juha Pääkkönen 20
6 Lauri Koistinen vs Valtteri Liimatainen 14
6 Ville Puranen vs Mikko Savolahti 14
6 Esko-Jaakko Lehti vs Noa Kaistinen 14

Viidennen kierroksen paritukset ja tulokset:

20 Emppu Niemi vs Aleksi Meuronen 0
6 Eetu Torikka vs Esa Ristisuo 14
10 Jere Kortemaa vs Eetu Peltola 10
0 Juha Kortemaa vs Jarkko Kortemaa 20
18 Roni Landgren vs Harri Hokkanen 2
0 Matti Alanen vs Tapio Apajalahti 20
20 Antero Latikka vs JP Heikkinen 0
0 Teemu Juselius vs Jukka Halme 20
0 Joonas Kortemaa vs Juha Pääkkönen 20
Aku Sonninen vs Otto-Ville Virkkunen
0 Björn Söderström vs Valtteri Liimatainen 20
0 Touko Kästämä vs Aleksi Lehtiö 20
16 Lauri Koukila vs Jaakko Järvenkylä 4
20 Mikko Savolahti vs Noa Kaistinen 0
17 Antti Halonen vs Ville Puranen 3
4 Jesse Lehto vs Esko-Jaakko Lehti 16
0 Lauri Koistinen vs Joonas Neva 0

Maalauspisteet 

5 Antti Halonen
5 Harri Hokkanen
5 Mikko Savolahti
3 Otto-Ville Virkkunen
3 Juha Kortemaa
3 Jere Kortemaa
3 Joonas Kortemaa
3 Jarkko Kortemaa
3 Esa Ristisuo
3 Emppu Niemi
3 Jesse Lehto
3 Ville Puranen
3 Touko Kästämä
3 JP Heikkinen
3 Eetu Torikka
3 Lauri Koukila
3 Juha Pääkkönen
3 Aku Sonninen
3 Jaakko Järvenkylä
3 Lauri Koistinen
3 Esko-Jaakko Lehti
3 Tapio Apajalahti
3 Aleksi Meuronen
3 Noa Kaistinen
3 Matti Alanen
3 Roni Landgren
3 Eetu Peltola
3 Valtteri Liimatainen
1 Teemu Juselius
1 Antero Latikka
1 Joonas Neva
1 Jukka Halme
1 Björn Söderström
1 Aleksi Lehtiö

Lopputulokset:

1. Emppu Niemi, Tau Empire, 85
2. Esa Ristisuo, Adepta Sororitas 83
3. Eetu Peltola, Necrons, 74
4. Roni Landgren, War Convocation, 72
5. Jarkko Kortemaa, Tau Empire, 72
6. Eetu Torikka, War Convocation, 71
7. Jere Kortemaa, Eldar, 71
8. Tapio Apajalahti, Blood Angels, 70
9. Aleksi Meuronen, Tau Empire, 67
10. Antero Latikka, Adepta Sororitas, 66
11. Juha Pääkkönen, War Convocation, 63
12. Jukka Halme, Chaos Space Marines, 61
13. Harri Hokkanen, War Convocation, 58
14. Aku Sonninen, Necrons, 55
15. Valtteri Liimatainen, Eldar, 54
16. Juha Kortemaa, Chaos Space Marines, 54
17. Aleksi Lehtiö, Chaos Space Marines, 50
18. Otto-Ville Virkkunen, Tau Empire, 50
19. Matti Alanen, Eldar, 49
20. Mikko Savolahti, Dark Angels, 48
21. Jukka-Pekka Heikkinen, War Convocation, 48
22. Joonas Neva, Dark Angels, 44
23. Lauri Koukila, Necrons, 44
24. Joonas Kortemaa, Orks, 43
25. Teemu Juselius, War Convocation, 42
26. Antti Halonen, Space Wolves, 42
27. Björn Söderström, Khorne Daemonkin, 36
28. Jaakko Järvenkylä, Space Marines, 34
29. Touko Kästämä, Daemons, 30
30. Esko-Jaakko Lehti, Chaos Space Marines, 25
31. Ville Puranen, Tau Empire, 25
32. Jesse Lehto, Tau Empire, 24
33. Noa Kaistinen, Militarum Tempestus, 24
34. Lauri Koistinen, Chaos Space Marines, 22









No comments:

Post a Comment